Damien Hirst(narodený 1965)

Damien Hirst je Britský umelec a nepochybne najznámejší a pravdepodobne aj najdrahšie predávajúci žijúci umelec (preto pravdepodobne lebo Čínsky trh s domácimi umelcami v posledných rokoch zažíva veľký boom a prudký nárast cien a predbieha ten náš Európsky a Americký, ale to je už na inú tému). Odhaduje sa, že jeho majetok je väčší ako napríklad majetok hudobníkov Eltona Johna a Micka Jaggera. Je však aj rekordmanom v dražení, podarilo sa mu totiž predať  na aukcii s názvom Beautiful Inside My Head Forever v aukčnom dome Sotheby’s  vyše dvesto diel za 111 miliónov libier (približne 121 miliónov eur). Inak to bola prvá aukcia v histórii Sotheby’s kde sa dražili diela len jedného umelca.

Medzi Hirstove najznámejšie diela môžeme s určitosťou zaradiť diamantami vykladanú lebku, ktorú umelec nazval For The Love of God (Pre lásku božiu) a predal ju za 50 miliónov libier. Popularitu si získalo aj ďalšie jeho dielo Physical Impossibility Of Death In The Mind Of Someone Living (Fyzická nemožnosť smrti v mysli niekoho živého), ktoré v roku 1991 kúpil mecenáš Charles Saatchi za 50-tisíc dolárov. Dnes má toto dielo – žralok zaliaty vo formaldehyde niekoľko miliónovú hodnotu. Na aukcii umenia v britskom Sotheby’s mal úspech aj ďalší jeho žralok. Dielo s názvom The Kingdom (Kráľovstvo) sa vydražilo za 17,2 milióna libier. Tieto diela boli aj inšpiráciou názvu knihy o súčasnom umení ktorá vyšla v češtine pod názvom: Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů.

Úspešný bol aj ďalší formaldehydový objekt.  Golden Calf (Zlaté teľa) – býk vo formaldehyde so zlatým diskom medzi zlatými rohami – sa na aukcii predal za 10 miliónov libier. Niet pochýb, že Hirsta šokovať baví.